joomla templates top joomla templates template joomla

Majówka z tartymi ziemniakami

gminanowe.pl włącz . Opublikowano w Nowe samorząd

W sobotę, 17 maja, na zamku w Gniewie odbyła się Majówka z Kociewiem. Salwa armatnia, którą odpalił marszałek senatu Bogdan Borusewicz dała wszystkim znak do rozpoczęcia imprezy. 

Na scenie prezentowały się zespoły, chóry i soliści z Kociewia m.in. Burczybas, Cantores Minores, zespół szantowy i zatańczyły cheerleaderki ze Starogardu Gdańskiego. Imprezie towarzyszył bieg na 8 km oraz regaty serferów. W zamku odbywała się także wystawa twórczości FotoNowiaków. 

W trakcie całej imprezy bito rekord świata na najdłuższy szandar – kociewską babkę ziemniaczaną. Ziemniaki i cebulę do szandara tarli goście marszałek Bogdan Borusewicz, starosta świecki Marzena Kempińska, burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, burmistrz Nowego Czesław Woliński oraz włodarze innych kociewskich miast.

Rekordowy szandar upieczono ze stu kilogramów ziemniaków. Gminę Nowe reprezentowało stoisko promocyjne z ulotkami i mapami. Majówkę oprócz włodarzy kociewskich miast i powiatów odwiedzili marszałek senatu Bogdan Borusewicz, europoseł Janusz Lewandowski i senator Andrzej Grzyb.