joomla templates top joomla templates template joomla

Rajd Kociewsko-Borowiacki

gminanowe.pl włącz . Opublikowano w Nowe samorząd

Sierpień to od wielu lat czas naszego narodowego touru. W tym roku Tour de Pologne był szczególny: po kilku latach peleton znów przejechał przez fragment kociewskiej ziemi i co ważniejsze - cały wyścig wygrał Polak. Sierpień to również czas Rajdu Kociewsko-Borowiackiego. W tym roku już po raz siedemnasty na leśne dukty, polne trasy i asfaltowe drogi Kociewia wyruszyli miłośnicy jazdy rowerowej. 

Od kilku edycji realizacją tego przedsięwzięcia zajmuje się Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE. - Ze starogardzkiego rynku sobotniego ranka ruszyło siedemdziesiąt osób - relacjonuje Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE - Urząd Miasta wyposażył wszystkich w odblaskowe kamizelki, a my w pamiątkowe plakietki. Pierwszego dnia rajdowicze pokonali trasę nieco ponad 50 kilometrową przez Sumin, Wirty, Osowo, Ocypel, Kasparus do Osieka.

Tradycyjnie na uczestników czekał poczestunek przygotowany przez współorganizatorów: na słodko w Wirtach witały panie z UG Zblewo i KGW Borzechowo, legendarny lubichowski bigos w Ocyplu i ognisko na przystani w Osieku. Tu, w szkole, zorganizowano nocleg. Niedziela to drugi dzień poznawania rowerowych tras Kociewia: przez Skórcz z drugim śniadaniem, Kierwałd, Nową Cerkiew z okołopołudniową kawą i słodkościami, Grabowiec, Jabłowo, Janowo z pyszną zupą jarzynową przygotowaną przez miejsowe gospodynie do Starogardu.

- Wśród uczestników jest sporo stałych bywalców naszej imprezy, ale pojawiają się też nowe twarze - mówi Emilia Laskowska - Są to osoby z Kociewia, ale i nie tylko. Na rajd trafiają rowerzyści z Trójmiasta, Malborka czy Elbląga. Sukces rajdu to wspólne działania parterów: Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Gmin: Starogard Gdański, Zblewo, Lubichowo, Osiek i Morzeszczyn oraz Miasta Skórcz. Specjalnym grantem dofinansowującym imprezę wsparło Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.

- Ten rajd od wielu lat integruje Kociewie - mówiła w Osieku, Pani Wójt Stanisława Kurowska, która odprowadziła na... rowerze uczestników w dalszą drogę. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE już snuje plany przyszłorocznych imprez rowerowych. - Myślimy o imprezie wspólnie z Kwidzynem, czyli Rajd Kociewsko-Powiślański - podkreśla Piotr Kończewski, dyrektor Biura LOT KOCIEWIE - może uda się wspólnie z LOT Serce Kaszub wrócić do pomysłu Rajdu Kociewsko-Kaszubskiego. Wszystkie te działania aby propagować aktywny wypoczynek, poznawanie najciekawszych zakątków regionu, korzystać z Kociewskich Tras Rowerowych.